
Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které může být za určitých podmínek uznáno jako nemoc z povolání. Jedná se o případy, kdy astma vznikne v přímé souvislosti s expozicí škodlivinám v pracovním prostředí.
Látky vyvolávající astma z povolání
Mezi nejčastější alergeny a dráždivé látky, které způsobují astma z povolání, patří:
- moučný prach, len, bavlna a jiné organické prachy,
- plísně, enzymy a biologické materiály,
- dezinfekční prostředky, čisticí chemie,
- isokyanáty (např. při lakování nebo výrobě plastů),
- latex – často ve zdravotnictví.
Riziko se týká zejména zaměstnanců v potravinářství, zemědělství, zdravotnictví, chemickém a textilním průmyslu nebo v úklidových službách.
Astma jako nemoci z povolání
V České republice není jako nemoc z povolání uznáváno astma, které bylo přítomné již před nástupem do rizikového zaměstnání a pouze se v důsledku práce zhoršilo. Rozhodující je, zda onemocnění vzniklo následkem kontaktu s konkrétní látkou na pracovišti.
Šetření podezření na nemoc z povolání provádí specializované zdravotnické zařízení. Během tohoto procesu dochází k:
- prostudování zdravotnické dokumentace zaměstnance,
- hygienickému šetření na pracovišti – hygienik ověřuje kontakt s alergenem,
- alergologickým testům a podle potřeby také k
- bronchoprovokačním testům, které mohou být provedeny buď ve zdravotnickém zařízení, nebo přímo na pracovišti.
Co se děje po uznání nemoci z povolání?
Pokud je prokázáno, že se jedná o profesionální astma, vydá Klinika pracovního lékařství posudek o uznání nemoci z povolání. Tento posudek má zásadní význam pro další postup.
- Zaměstnanec i zaměstnavatel mají právo podat návrh na přezkoumání posudku.
- Po nabytí právní moci posudku vzniká zaměstnanci nárok na odškodnění – například za ztrátu na výdělku, bolestné, ztížení společenského uplatnění apod.
- Odškodnění nepřichází automaticky – je na poškozeném zaměstnanci, aby uplatnil své nároky u zaměstnavatele, vyčíslil je a doložil potřebné dokumenty.
Zaměstnavatel ani jeho pojišťovna nevyplácí odškodnění sami od sebe. Pokud zaměstnanec některé nároky neuplatní, nebo je uplatní v nižší výši, může přijít o část finanční náhrady, na kterou má zákonný nárok.
Byla Vám uznána nemoc z povolání a nevíte, jak dál postupovat? Rádi Vám pomůžeme. Pro bezplatnou konzultaci Vašeho případu se můžete obrátit na naši poradnu na tel. 720 988 644 nebo napište na info@nemoc-zpovolani.cz.
Mgr. et Mgr. Julie Krénová